Akkumulátor forradalom: Az EU új szabályozása és környezeti céljai
2024. 07. 24.Az EU célkitűzései
Az EU új akkumulátor-rendeletét ((EU) 2023/1542) 2023. június 28-án fogadta el az Európai Bizottság, amely 2023. augusztus 17-én lépett hatályba. A rendelet három célkitűzést fogalmaz meg:
- az EU belső piacának működésének megerősítését (beleértve a termékeket, folyamatokat, hulladékok újrahasznosítását),
- a körforgásos gazdaság előmozdítását, valamint
- a környezeti és társadalmi hatások csökkentését az akkumulátorok életciklusának valamennyi szakaszában.
Követelmények az akkumulátorokra vonatkozóan
A rendelet kötelező követelményeket állapít meg az EU piacán forgalomba hozott valamennyi akkumulátorra (kivéve a katonai, űrkutatási és nukleáris célú akkumulátorokat). Ezek a követelmények
- a fenntarthatóságra és biztonságra,
- a címkézésre, jelölésre és tájékoztatásra,
- a kellő gondosságra, a hulladékká vált elemek és akkumulátorok kezelésére,
- az útlevélre, a zöld közbeszerzésre, a megfelelőségértékelésre, karbonlábnyom nyilatkozatra
- és egyéb elírásokra vonatkoznak.
A rendelet kritikus eleme az EU nyersanyagfüggőségének csökkentésére és a körforgásos gazdaságra elérésére vonatkozó számszerűsített célok. A hordozható elemek, illetve akkumulátorok gyártóinak vagy a gyártói felelősségi szervezeteknek el kell érniük és tartósan fenn kell tartaniuk legalább a következő, a hulladékká vált hordozható elemekre, illetve akkumulátorokra vonatkozó gyűjtési célkitűzéseket (59. cikk (3.):
- a) 45 % 2023. december 31-ig;
- b) 63 % 2027. december 31-ig;
- c) 73 % 2030. december 31-ig.
Az LMT-elemek, illetve -akkumulátorok gyártóinak vagy a gyártói felelősségi szervezeteknek a hulladékká vált LMT-elemek, illetve -akkumulátorok tekintetében el kell érniük és tartósan fenn kell tartaniuk legalább a következő gyűjtési célkitűzéseket (60. cikk (3.):
- a) 51 % 2028. december 31-ig;
- b) 61 % 2031. december 31-ig.
Célértékek
A fentiekkel összefüggésben újrafeldolgozási és anyagában történő hasznosításra vonatkozó célértékek is megfogalmazásra kerültek (XII. melléklet B. és C. rész).
- 2025. december 31-ig savas ólomakkumulátorok az átlagos tömeget tekintve 75 %-os, lítiumalapú elemek, illetve akkumulátorok az átlagos tömeget tekintve 65 %-os; nikkel-kadmium akkumulátorok az átlagos tömeget tekintve 80 %-os és egyéb hulladékelemek, illetve -akkumulátorok az átlagos tömeget tekintve 50 %-os újrafeldolgozása a cél.
- 2030. december 31-ig savas ólomakkumulátorok az átlagos tömeget tekintve 80 %-os és a lítiumalapú elemek, illetve akkumulátorok az átlagos tömeget tekintve 70 %-os újrafeldolgozása a cél.
- 2027. december 31-ig az anyagában történő hasznosítási cél 90 % kobalt, 90 % réz, 90 % ólom, 50 % a lítium és 90 % nikkel esetében.
- 2031. december 31-ig az anyagában történő hasznosítási cél 95 % kobalt, 95 % réz, 95 % ólom, 80 % lítium és 95 % nikkel esetében.
Akkumulátor útlevél
Az ipari szereplők számos esetben néznek szembe olyan problémával, amely az adott akkumulátorra vonatkozó hiányos információra vezethető vissza. Ezen hivatott segíteni az a rendelkezés, mely szerint 2027. február 18-tól minden forgalomba hozott vagy üzembe helyezett LMT-elemnek, illetve -akkumulátornak, 2 kWh-nál nagyobb kapacitású ipari elemnek, illetve akkumulátornak és elektromosjármű-elemnek, illetve -akkumulátornak elektronikus dokumentációval, akkumulátor-útlevéllel kell rendelkeznie (77. cikk). Ez az útlevél számos alapvető információt (XIII. melléklet) fog tartalmazni, melyet nyilvánosan közzé kell tenni és QR kód segítségével megjeleníthetővé kell tenni.
További előírások és információ az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1542 rendeletében
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32023R1542
További részletekre kíváncsi? Ha nem biztos benne, hogy vállalkozása érintett-e a fenti változásokkal kapcsolatban, keresse a Pro-MEES csapatát! Szakértőink állnak rendelkezésére.